Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w kilku placówkach, to należy w każdej z nich wykazać najwyższy stopień awansu zawodowego, a dane odnośnie planowanego awansu, tylko w placówce, w której go faktycznie realizuje. Awans zawodowy nie dotyczy umów z art. 10 ust. 9 KN oraz art. 15 ust. 1-6 ustawy Prawo Oświatowe.
3. Dane dziedzinowe nauczyciela
3.1. Wykształcenie
Należy określić poziom wykształcenia, zgodnie z dokumentacją w aktach osobowych danego nauczyciela. W pierwszej kolejności należy wybrać grupę poziomów wykształcenia nauczyciela, a następnie konkretny poziom wykształcenia z datą jego uzyskania. Jeśli nauczyciel w trakcie trwania stosunku pracy uzyska wyższy poziom wykształcenia, nowe wykształcenie powinno zostać dodane.
3.2. Staż pracy pedagogicznej
Należy podać liczbę lat stażu pracy w charakterze nauczyciela i na stanowiskach, na których wymagane są kwalifikacje pedagogiczne.
Lata stażu pracy pedagogicznej należy corocznie modyfikować zgodnie z faktyczną zmianą. Od roku szkolnego 2023/2024 przy wypełnionym stażu pedagogicznym widnieje data ostatniej modyfikacji, która ma pomóc w systematycznym zwiększaniu stażu pedagogicznego nauczyciela.
3.3. Kwalifikacje do zajmowanego stanowiska
W odniesieniu do kwalifikacji, należy najpierw wskazać, czy są to kwalifikacje do nauczania przedmiotów ogólnokształcących czy zawodowych, a następnie wybrać odpowiedni przedmiot/rodzaj zajęć, do których nauczyciel posiada kwalifikacje. Należy wykazać wszystkie przedmioty, do których nauczania nauczyciel posiada kwalifikacje, również wtedy, gdy nauczyciel nie prowadzi wszystkich rodzajów zajęć, do których ma kwalifikacje. Ponadto, w wierszu „Typ placówki", dla każdego przedmiotu odrębnie należy wybrać grupę typów szkół lub placówek oświatowych, określającą najwyższy poziom kształcenia, na którym dany nauczyciel może uczyć (prowadzić zajęcia) - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2023 r. poz. 2102). Należy również podać datę uzyskania wykazywanych kwalifikacji, przez którą rozumie się datę uzyskania kwalifikacji widniejącą na dyplomie/świadectwie/innym dokumencie.
Jeśli nauczyciel ma przygotowanie do prowadzenia kilku przedmiotów (rodzajów zajęć), dla każdego przedmiotu (zajęcia), do którego prowadzenia nauczyciel ma przygotowanie, należy odrębnie wskazać grupę typów szkół lub placówek.
W przypadku nauczycieli, którzy nie posiadają kwalifikacji do nauczania jakiegokolwiek przedmiotu lub prowadzenia zajęć, należy wskazać przedmiot (lub zajęcia), który(-e) prowadzą i wybrać opcję „brak kwalifikacji".
Należy zwrócić uwagę, że do roku szkolnego 2018/2019 wśród przedmiotów ogólnokształcących były takie przedmioty jak: oligofrenopedagogika, tyflopedagogika, pedagogika szkolna itp. Przedmiotów tych nie należało wskazywać w odniesieniu do osób, które ukończyły odpowiedni kierunek studiów, kategorie te odnoszą się do osób, które miały prawo do nauczania powyższych przedmiotów w kolegiach nauczycielskich w poprzednich latach szkolnych.
3.4. Inne kwalifikacje do zajmowanego stanowiska
W rubryce „Inne kwalifikacje do zajmowanego stanowiska" nauczyciela należy wykazać inne wymienione w słowniku do tej rubryki kwalifikacje nauczyciela do prowadzenia zajęć w szkołach i placówkach, które nauczyciel posiada zgodnie z § 3 do § 20 rozporządzenia wspomnianego w pkt 3.3. lub wskazane w rozporządzeniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 3 września 2021 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2238).
3.5. Dodatkowe uprawnienia zawodowe w dziedzinie kultury fizycznej i sportu
W rubryce „Dodatkowe uprawnienia zawodowe w dziedzinie kultury fizycznej i sportu" należy wykazać uprawnienia, o których mowa w art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2023 r. poz. 2048).
3.6. Ukończone formy doskonalenia zawodowego
W rubryce „Ukończone formy doskonalenia zawodowego" należy wskazać formy doskonalenia, w wyniku których nauczyciel zaktualizował swoją wiedzę lub udoskonalił posiadane umiejętności (a nie, w wyniku których uzyskał nowe kwalifikacje).
3.7. Ukończone formy kształcenia
W rubryce „Ukończone formy kształcenia" należy wykazać formy kształcenia, w wyniku których nauczyciel uzyskał nowe kwalifikacje i/lub podwyższył swój poziom wykształcenia.
W kolejnych latach szkolnych należy sukcesywnie uzupełniać ukończone formy doskonalenia i kształcenia zawodowego.
3.8. Ocena pracy nauczyciela
Należy wykazać ocenę pracy nauczyciela, o której mowa w art. 6a ustawy KN, tj. ocenę dokonaną od 1 września 2018 r.
Dane o ocenie pracy nauczyciela, należy wykazać nauczycielom zatrudnionym na podstawie ustawy KN lub na podstawie KP. W celu wprowadzenia w Danych dziedzinowych oceny pracy nauczyciela, nauczyciel powinien mieć już wykazany w SIO stopień awansu zawodowego.
Powyższa ocena jest dokonywana w publicznych i niepublicznych w szkołach i placówkach oświatowych.
W przypadku, gdy praca nauczyciela nie została jeszcze poddana ocenie, o której mowa w art. 6a ustawy KN, należy wybrać opcję „brak oceny".