...
- dzieci uczęszczające cały rok do przedszkola – w tym podczas wakacji – powinny być przypisane do swojego oddziału nieprzerwanie do 31 sierpnia danego roku;
- dzieci uczęszczające cały rok do przedszkola – z wyłączeniem wakacji – również powinny być przypisane do swojego oddziału nieprzerwanie do 31 sierpnia danego roku;
- przedszkole nie wykazuje przerwy wakacyjnej;
- dzieci z innych przedszkoli uczęszczające do przedszkola dyżurującego podczas wakacji powinny być wykazane, tj. zarejestrowane i przypisane do oddziału podstawowego (wystarczy utworzenie jednego oddziału) na czas uczęszczania do przedszkola dyżurującego. W takim oddziale wakacyjnym może być wykazane więcej niż 25 dzieci.
Jeśli przedszkole posiada oddziały “0” i “poniżej 0”, oddział wakacyjny należy zarejestrować na poziomie zgodnym z wiekiem większości dzieci.
W „Danych dodatkowych” dotyczących języka obcego prosimy o wybranie opcji „inny” (w związku z tym, że nauka języków obcych podczas dyżurów wakacyjnych nie będzie podlegała analizie, a program SIO wymaga wskazania języka obcego).
...
Aby przypisać ucznia do oddziału należy w pierwszej kolejności uzupełnić informację o nauce ucznia, tj. rozpocząć naukę w Nauka ucznia. Należy także zarejestrować odpowiednie oddziały w zakładce Podmiot. Przypisania do oddziału dokonuje się na dany rok szkolny, tzn. należy zakończyć przypisanie do oddziału w poprzednim roku szkolnym, żeby móc przypisać ucznia do oddziału w bieżącym roku szkolnym.
Do roku szkolnego 2019/2020
Oddział przedszkolny, do którego uczęszczają zarówno dzieci 5-letnie jak i 6-letnie należy zarejestrować jako 2 oddziały podstawowe, aby przypisać do nich dzieci według wieku: oddział “0” – dla dzieci 6-letnich i oddział “poniżej 0” – dla dzieci 5-letnich. W oddziale “poniżej 0” prosimy wykazać wszystkie dzieci 5-letnie jako nieobjęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, zgodnie z ustawą Prawo oświatowe.
W powyższym przypadku mamy do czynienia z oddziałem łączonym. Po utworzeniu oddziału „0” i „poniżej 0” oraz przypisaniu do nich dzieci, należy je połączyć w jeden oddział łączony (w zakładce „Oddziały dodatkowe”oddziału „0” i „poniżej 0” oraz przypisaniu do nich dzieci, należy je połączyć w jeden oddział łączony (w zakładce „Oddziały dodatkowe”).
Jeżeli uczeń uczęszczał do oddziału „0” w Szkole Podstawowej i kontynuuje naukę w tej szkole w klasie na poziomie wyższym niż „0” to należy:
- zakończyć przypisanie do oddziału „0”,
- zakończyć okres nauki ucznia (będzie to zakończenie danego etapu edukacji),
- wznowić naukę ucznia (będzie to rozpoczęcie I etapu edukacyjnego),
- przypisać ucznia do oddziału podstawowego na poziomie wyższym niż „0”.
Od roku szkolnego 2020/2021
Oddział wychowania przedszkolnego, obejmuje dzieci:
- realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (dzieci sześcioletnie i dzieci starsze na podstawie opinii w sprawie odroczenia rozpoczęcia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego) w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego
- dzieci nieobjęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym (dzieci pięcioletnie i młodsze).
Jeżeli uczeń uczęszczał do oddziału „0” wychowania przedszkolnego w Szkole Podstawowej i kontynuuje naukę w tej szkole w klasie na poziomie wyższym niż „0” wychowanie przedszkolne to należy:
- zakończyć przypisanie do oddziału „0”„wychowanie przedszkolne”,
- zakończyć okres nauki ucznia (będzie to zakończenie danego etapu edukacji),
- wznowić naukę ucznia (będzie to rozpoczęcie I etapu edukacyjnego),
- przypisać ucznia do oddziału podstawowego na poziomie wyższym niż „0”wychowanie przedszkolne.
W przypadku ucznia, który będąc uczniem danej szkoły został umieszczony w młodzieżowym ośrodku wychowawczym (MOW) lub przyjęty do młodzieżowego ośrodka socjoterapii (MOS) lub specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego (SOSW), szkoła macierzysta powinna zakończyć zarówno przypisanie ucznia do oddziału, jak i naukę temu uczniowi z dniem poprzedzającym dzień, w którym uczeń ten zostaje przyjęty do MOW, MOS lub SOSW. Uczeń taki, w szkole macierzystej będzie miał zakończoną naukę oraz zakończone przypisanie do oddziału na czas przeniesienia. Jednocześnie uczeń ten, musi zostać zarejestrowany jako wychowanek w placówce do której zostaje przeniesiony oraz powinien być także zarejestrowany oraz przypisany do oddziału w szkole specjalnej działającej w danym ośrodku, jeśli do niej uczęszcza realizując obowiązek szkolny i obowiązek nauki.
...
Aby zarejestrować spełnianie obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego poza placówką wychowania przedszkolnego, dziecko musi być przypisane do oddziału podstawowego na poziomie „0”wychowania przedszkolnego.
5.14. Indywidualne spełnianie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego:
...
Aby zarejestrować indywidualne spełnianie obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, dziecko musi być przypisane do oddziału podstawowego na poziomie „0”wychowania przedszkolnego.
5.15. Korzystanie z opieki przedszkolnej w wyższym wymiarze:
...