Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Określenie specyfiki dodatkowej oddziału nie jest obowiązkowe. Jeżeli dany oddział posiada tylko specyfikę podstawową, to pole Specyfika dodatkowa należy zostawić nieuzupełnione. W przypadku błędnego przypisania specyfiki dodatkowej dla oddziału, należy kliknąć na krzyżyk znajdujący się z prawej strony wypełnionego pola – wybrana specyfika dodatkowa zostanie usunięta.

W zależności od wybranej specyfiki podstawowej oddziału pojawiają się odpowiednie możliwości wyboru w specyfice dodatkowej. Na liście mogą znajdować się Można określić następujące specyfiki dodatkowe:

1) wielozawodowy wielozawodowy,

2a) sportowy sportowy,

2b) mistrzostwa  mistrzostwa sportowego,

3a) z  z językiem nauczania mniejszości narodowej lub etnicznej albo języka regionalnego,

3b) dwujęzyczny  dwujęzyczny dla mniejszości narodowej,

3c) z  z dodatkową nauką języka mniejszości narodowej lub etnicznej albo języka regionalnego.

W przypadku występowania w danym oddziale wielu specyfik dodatkowych ważna jest kolejność dodawania specyfik. Na hierarchię, w jakiej należy dodawać specyfiki dodatkowe, wskazuje wskazuje numeracja powyżej powyżej. Przykładowo w przypadku wybrania , po wybraniu w polu Specyfika dodatkowa I – wielozawodowy , pojawi się pole – Specyfika dodatkowa II i, i gdy tutaj zostanie określone określona specyfika np. sportowy, to pojawi się pole Specyfika dodatkowa III. Wybranie w pierwszej kolejności specyfik dodatkowych oznaczonych trójką uniemożliwia dodawanie kolejnych specyfik.

Jeśli w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, do jednego oddziału uczęszczają uczniowie kształcący się w różnych zawodach – dla takiego oddziału należy wskazać specyfikę Wielozawodowy. Możliwe jest wskazanie zawodów w zależności od cyklu kształcenia wykazanego dla szkoły.

Określenie dla danego oddziału jednej ze specyfik dodatkowych wymienionych powyżej w pkt 3a, 3b lub 3c oznacza, że wszyscy uczniowie w danym oddziale przypisani do tego oddziału korzystają z nauki języka mniejszości narodowej lub etnicznej albo języka regionalnego we wskazanej formie. Jeśli

W przypadku, gdy nie wszyscy uczniowie w danym oddziale uczą się języka mniejszości narodowej , lub etnicznej lub albo języka regionalnego, uczniów tych należy wykazać w grupie międzyszkolnej nauczania języka mniejszości (oddział dodatkowy)., to należy przypisać wszystkich uczniów tego oddziału do oddziału podstawowego, bez określonej specyfiki dodatkowej. Następnie, uczniów tego oddziału, którzy korzystają z nauki języka mniejszości narodowej lub etnicznej albo języka regionalnego należy przypisać także do oddziału dodatkowego o typie Grupa nauczania języka mniejszości. Zatem, ci uczniowie tego oddziału, którzy uczą języka mniejszości narodowej lub etnicznej albo języka regionalnego będą przypisani jednocześnie do oddziału podstawowego (bez określonej specyfiki dodatkowej) oraz do oddziału dodatkowego o typie Grupa nauczania języka mniejszości.”

Należy podkreślić, że nauka języka mniejszości narodowej lub etnicznej albo języka regionalnego odbywa się na pisemny wniosek rodziców dziecka lub ucznia , albo pełnoletniego ucznia. Do oddziałów wymienionych w punktach 3a), 3b ) i 3c ) (z nauką języka mniejszości narodowej lub etnicznej albo języka regionalnego) nie ma możliwości przypisania uczniów cudzoziemców nie będących niebędących obywatelami polskimi. Zgodnie z , ponieważ zgodnie z ustawą z dnia 6 stycznia 2006 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz.U. z 2017 r. poz. 823) mniejszością narodową, w rozumieniu ustawy, /mniejszością etniczną jest grupa obywateli polskich/ mniejszością etniczną, w rozumieniu ustawy, jest grupa obywateli polskich.

Do oddziałów wymienionych w punktach 3a, 3b i 3c nie można również przypisać uczniów, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym albo niepełnosprawność sprzężoną, z których jedna jest niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Wynika to z rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. z 2024 r. poz. 781).


Związanie organizacyjne:

W przypadku wyboru specyfiki podstawowej oddziału – specjalny, pojawia się również możliwość określenia związania oddziału. W przypadku braku związania organizacyjnego należy wybrać – brak związania.

...