Data ostatniej modyfikacji: 2008.1112.20192023
REJESTRACJA ODDZIAŁU DODATKOWEGO
Oddział dodatkowy to sposób wykazania:
- wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,
- zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim,
- grup nauczania języka mniejszości, tj. grup międzyprzedszkolnych, międzyszkolnych, międzyoddziałowych lub międzyklasowych, w których realizowana jest nauka języka mniejszości narodowej lub etnicznej oraz języka regionalnego,
- oddziałów przygotowawczych,
- kwalifikacyjnych kursów zawodowych,
- kwalifikacyjnych kursów w placówce doskonalenia nauczycieli
- zajęć dla wychowanków niepełnosprawnych intelektualnie ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, realizujących indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET),
- pozalekcyjnych zajęć wychowawczych w szkole zorganizowanej w podmiocie leczniczym,
- oddziałów łączonych,
- kursów umiejętności zawodowych,
- turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników,
- informacji o ukończeniu szkoły artystycznej na podstawie egzaminów eksternistycznych.
Każdy oddział dodatkowy funkcjonujący w danym przedszkolu, szkole lub placówce należy zarejestrować oddzielnie.
...
Zgodnie z art. 127 ust. 5 ustawy – Prawo oświatowe, w publicznych i niepublicznych: przedszkolach i szkołach podstawowych, w tym specjalnych, innych formach wychowania przedszkolnego, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodkach wychowawczych, ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych, które spełniają warunki określone w przepisach wydanych na podstawie ust. 19 pkt 1, mogą być tworzone zespoły wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w celu pobudzania psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka, od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole, prowadzonego bezpośrednio z dzieckiem i jego rodziną.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka organizuje się dla dzieci posiadających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Jako datę rozpoczęcia przypisania do oddziału wczesnego wspomagania rozwoju należy podać datę przedłożenia opinii przez rodzica dziecka w danym podmiocie, z wyjątkami opisanymi w instrukcji „Uczniowie – Orzeczenia/Opinie”, w części dotyczącej daty przedłożenia orzeczenia/opinii w podmiocie. Data rozpoczęcia przypisania do oddziału wczesnego wspomagania rozwoju nie może być wcześniejsza niż data przedłożenia opinii w podmiocie wykazana podczas rejestracji opinii w zakładce ORZECZENIA/OPINIE.
W przypadku szkół wchodzących w skład ośrodków, o których mowa w art. 2 pkt 7 ustawy ustawy – Prawo oświatowe, wczesne wspomaganie rozwoju wykazywane jest na poziomie ośrodka, nie zaś poszczególnych szkół wchodzących w jego skład.
...
UWAGA 3: Nie można łączyć w jeden oddział łączony różnych oddziałów tej samej klasy/semestru. Łączone mogą być wyłącznie oddziały różnych klas/semestrów.
Egzamin eksternistyczny
Dane dziedzinowe o ukończeniu szkoły artystycznej na podstawie egzaminów eksternistycznych gromadzone są na podstawie art. 14 pkt 23 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie egzaminów eksternistycznych z zakresu szkół artystycznych z dnia 9 września 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1774), dyplom ukończenia można uzyskać na podstawie egzaminów eksternistycznych w poszczególnych typach szkół artystycznych:
- Ogólnokształcąca szkoła muzyczna II stopnia
- Liceum sztuk plastycznych
- Ogólnokształcąca szkoła baletowa
- Szkoła sztuki cyrkowej
- Szkoła muzyczna II stopnia
- Szkoła sztuki tańca
- Policealna szkoła muzyczna
- Policealna szkoła plastyczna
Do bazy danych SIO przekazywane są dane identyfikacyjne i dane dziedzinowe osób, które ukończyły szkoły artystyczne na podstawie egzaminów eksternistycznych (z zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz egzaminu dyplomowego) w danej placówce artystycznej.
Zgodnie z art. 44zm ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty uczeń szkoły artystycznej, w której jest przeprowadzany egzamin dyplomowy kończy tę szkołę, jeżeli zda ten egzamin.
Należy zarejestrować oddział dodatkowy "Egzamin eksternistyczny" wskazując zawód z listy zawodów określonej w RSPO wraz z jego specjalnością i specjalizacją, a następnie należy przypisać uczniów do oddziału:
- data przypisania do oddziału musi zawierać się w okresie działalności oddziału "Egzamin eksternistyczny",
- przypisanie ucznia do oddziału "Egzamin eksternistyczny" nie może nachodzić na inne przypisanie ucznia do innego oddziału "Egzamin eksternistyczny" z takim samym zawodem/specjalnością/specjalizacją w strukturze podmiotu,
- uczeń w ciągu roku może być tylko raz przypisany do określonego oddziału,
- okres przypisania do oddziału "Egzamin eksternistyczny" nie może nachodzić na okres przypisania do oddziału RW, WWR w strukturze podmiotu.
Okres przypisania do oddziału równa się dacie zdania egzaminu eksternistycznego dyplomowego.
Przykład: data zdania egzaminu eksternistycznego dyplomowego 29.11.2023 r. Okres przypisania do oddziału 29.11.2023-29.11.2023.